03.10 - LAV - iSimangaliso märgala kaitseala

Viimane päev iSimangaliso rahvuspargis, seega oli ka viimane aeg siin veidi ise ringi sõita. Kui põhja pool asuvates osades (Kosi Bay, Sibaya järv ja Sodwana Bay) niisama lihtsalt sellise parketimaasturiga kulgeda ei kannata, siis St Lucia lähedal olid teed korralikud. Gisela andis kaasa kaardi omapoolsete soovitustega, snorgeldamisvarustuse, käterätid ja pakkus ka piknikukraami, kuid seda ei hakanud võtma. Küll aga parkisin kõhu täis võileibu, omletti, peekonit ja puuviljasalatit, mille lahke pererahvas hommikusöögiks valmistanud oli.
Pisi-mesilasnäpp
Väljas oli taaskord ilus ilm, isegi ilusam kui eile (ses mõttes, et ei olnud nii tuuline) ning tõotas tulla taaskord üks huvitav rahvuspargi päev. Ettevaatavalt mõeldes, siis üks viimaseid looduspargi päevi sellel reisil, sest ees ootas kuurorte täis rannik ning Johannesburg. Ehk siis tuli võtta viimast ja samas oli lootus võtta ka esimest (ujumiskogemust LAV-s). Ujumiseks sobiv rand asus tänase päeva lõpp-punktis – Cape Vidalis. See oli kaugeim punkt põhja suunas, kuhu St Luciast otsetee viis.
Aafrika pühaiibis
Sissepääs kaitsealale oli kohe St Lucia linna külje all ning külastuse eest kasseeriti 110 randi. Põhitee (asfaldiga kaetud) viis otsejoones Cape Vidalini, kuid õnneks oli loodushuvilisele olemas ka võimalus põigata suurest maanteest kõrvale. Enamasti oli tegu ringteedega ehk siis alustasid suurelt teelt ja kunagi jõudsid suurele teele tagasi. Oluline fakt selle juures oli see, et neid ringteesid tohtis läbida vaid ühes suunas. Sellest sain aimu siis kui hiljem tagasi tulles ühel säärasel ringteel imestasin, et miks vastutulevate autode juhid tulesid vilgutavad ja miks ühe džiibi tagaistmel olevad lapsed ühemõttelisi liigutusi minu suunas tegid (nimetissõrm vastu oimukohta ja siis pöörasid rannet vasakule-paremale). Jah, teed oli äärmiselt kitsad ning möödasaamine keeruline, kuid kahjuks oli minu valitud teeotsas olema pidanud keelumärk posti otsast maha kukkunud ja kaasa antud kaarti nii põhjalikult ei uurinud, et oleks märganud teedel väikesi noolekesi, mis märkisid sõidusuunda.
Sead tšillimas
Lisaks ringteedele olid paaris kohas ka lühikesed kõrvalteekesed, mis viisid järvede kallastele, kus olid üles seatud linnuvaatlus- ja –pildistamisvarjendid. Kahjuks oli päike aga nõnna ere ja veel valelt poolt, mistõttu häid kaadreid need paigad ei andnud. Kuigi tuleb tunnistada, et väga suure liigirikkusega järvekesed tollel kuumal päeval ka ei hiilanud. Pigem nägi põnevaid ja uudseid (jah, endiselt kogunes uusi liike) tegelasi võsa vahel sõites.
Rand Mission Rocksis
Mission Rocks oli koht, kuhu Gisela kindlasti soovitas minna. Kuna tema soovitustele oli paari päevaga tekkinud väga kõrge tasemega kvaliteedimärk, siis loomulikult ka selle paiga üle vaatasin. Tegemist oli kaljuse rannikuga ookeani kaldal. Vaated olid võimsad! Kuna kivid olid sellised poorsed, aukude ja mügarikega, siis kalda poole ummisjalu tormavad lained lendasid esmalt nende vastu ja siis otsejoones üles, mitme meetri kõrgusele. Ma oleks hea meelega end sinna jahutama läinud, kuid ma teadsin, et selle tagajärg on võrdne sellega kui lihtsalt hõõruksin oma riided niiske soolaga kokku.
Lainte möll
Ei olnud vaja neid soolarante rõivastele, sest katsu sa neid pärast välja saada.
Kuna paik oli täiesti inimtühi, siis lubas see vaikselt fotografeerida erinevaid rannaelukaid, kes muidu on stabiilselt peidus. Näiteks suutsin nullide ja ühtede harmooniliseks jadaks muuta ühe rannakrabi oma koduukse lävel (e siis tegin digipildi). Hästi põnevad on ka nn tidal poolid e siis väikesed lombikesed, mis tõusu ajal ujutatakse üle ja kust mõõna ajal vesi ära ei lähe.
Tidal pool
Kui neid lähemalt uurida, siis näed, et seal käib päris vilgas elu. Basseinikeses kasvavad oma taimed, elavad väikesed kalakesed ja molluskid. Tegin ühest ka pilti – seda fotot peab natuke aega silmitsema, siis hakkavad mainitud elukad ka silma paistma.
Aga Mission Rocks ei olnud mitte see rand vaid üks kaljunukk, kuhu pidi ronima. Ütleme nii, et lauspäikese käes mäest üles rühkimine ei olnud just meelakkumine. Kuigi ka meelakkumine ei ole alati meelakkumine (proovi sa mett lakkuda kui seda on pooleliitrise purgi põhjas vaid väike kirme). Võtsin küll enne auto juures väikest kosutust söögi- ja joogikotist, kuid enne kui viimane võileivapuru makku jõudis, taipasin selle teo suurt ekslikkust.
Kohalik rannaelanik
Nüüd mul on ju veel rohkem kraami vaja mäkke vedada ja osa energiat kulub üldse seedimisele.
Okei, okei – see polnud Himaalaja mäestikus ronimine. Tegelikult ei olnud tõus ei pikk ega järsk, kuid higi võttis lippama mehiselt sellegipoolest.
Kivine rand
Ning nagu tavaks on, siis rassimise eest antakse ka autasusid. Seekordseks priisiks olid võimsad vaated iSimangaliso märgala erinevatele osadele – metsa all olevad mäeseljakud, mille kõrval purukuiv savann ja taamal ka soine ja sopiline märgala. Kunagi kuulus see piirkond täielikult tsonga hõimudele, kuid tänasel päeval on asustus limiteeritud vaid väga konkreetsete majutuspaikadega (nagu Cape Vidalis). Tõsi, põhjas, Mosambiigi piiri lähedal asuva Kosi Bay ümbert võib ka tänapäeval leida päriselanike külasid, mille mehed ja naised siiamaani viljelevad väga unikaalseid kalapüügimeetodeid, kuid enamasti on see kaitseala siiski metsloomade päralt. Tuleb küll mainida, et tsongad ei lahkunud siit omal soovil vaid britid asustasid nad jõuga ümber. Seda enam hoitakse aga järelejäänud asumites oma kultuuri au sees.
Vaade Mission Rocksi mäetipust savanni ja märgala suunas
Kui vaated vaadatud, siis sai veel veidi tiirutatud kõrvalteedel, kuid tiba pärast keskpäeva saabumist keerasin auto juba Cape Vidali ranna parklasse. Nonii, nüüd see on siis käes – esimest korda puhkuse jooksul (olin LAV-s viibinud juba 18 päeva) olid kätte jõudmas rannapuhkuse minutid.
Metsik õis
Päike – olemas, ookean – olemas, liivarand – olemas, ujumiseks sobiv rand – olemas. Oli küll siiski üsna tuuline, kuid see väga palju tüli ei teinud.
Lainekihid Cape Vidali rannas
Mauhh….olin põlvedeni vees ja laine laksas üle pea. Kuna polnud paar aastakest ookeanis supelnud, siis oli meelest ära läinud, et kui tugevalt tuleb varbad liiva sisse suruda.  Niisiis käisin üsna hea hooga uperkuuti, seljaga vastu „põrandat“. Kogemus õpetab ja tuletab meelde. Sellistes paikades, kus suur ookean uhub otse randa ja ei ole mingit korallrahu või lahekest vahel, tuleb olla väga ettevaatlik ka kogenud ujujal. Laine murdumine ranna lähedal on niivõrd jõuline, et jalgade alt niitmine pole mingi probleem. Samuti pole probleem sellelsamal lainel sind keerutada ja pööritada nii, et sa kaotad mõneks hetkeks arusaama, et kus on taevas ja kus on maa.
Kohalik kahlaja - leeterüdi
Aga jah, seda vaid hetkeks, sest peagi tuletatakse maa asukoht hooga meelde. Ning siis tekib tagasitõmme ookeani suunas (kõik see kaldale lennanud vesi vajub ju tagasi). See viimane oli Cape Vidalil ka väga jõuline nagu oleks kuhugi hiiglasliku vanni äravoolu toru lähedale sattunud – keha ette ja jalad tugevalt liiva sisse. Vaid nii suutsid säilitada oma kohta päikese all.
"Mereand", ümber titaaniumist tiine liiv
Samas ma nautisin iga hetke sellest võitlusest tule (päike kõrvetas mis kole) ja veega. Pärnu rannas pead jalutama vette praktiliselt nii kaugele, et Kihnu hakkab paistma, et vesi vähemalt vöökohani ulatuks. Siin aga piisas paarist sammust ja juba võitledki võimsate loodusjõududega. Needsamad loodusjõud tegid huvitavaks ka päevitamise. Rannalina oli küll pandud mõistlikule kaugusele veepiirist, kuid ühel hetkel limpsas üks pikem laine ilusasti pool lina märjaks. Ilmselt oleks hea meelega ka midagi kaasa viinud, kuid jõudsin õnneks kiirelt reageerida. See tunnike, mis rannas sai veedetud, tõi veepiiri rannavallil kasvavatele mändidel ikka mitu head meetrit lähemale.
Aga see liiva seest välja immitsev titaanium oli ikka huvitav nähtus. Kus iganes liiv märjem oli, seal olid ka mustad triibud. Nii et kui veest välja tulid ja oma päevituslinani jõudsid, olid varbad sama mustad kui paljajalu korstnast välja ronival korstnapühkijal.
"Mina olen küll üks süütu ahvike!"
Ning see maavara immitses igal pool, nii kaugele kui silm ulatus – ikka mustad triibud. Ma kujutan ette kunagist kaevandusfirma ängi kui see piirkond kaitsealaks muudeti. Sisuliselt seisid vagunitäie rahapakkide kõrval, kuid siis keegi ütles, et „Ei saa!“ ja lükkas vaguniukse kinni. iSimangalisost lõunas küll käib kaevandamine, kuid suhteliselt väikesel territooriumil.
Punased düünid
Kui päevitamised päevitatud, suplemised supeldud ja rannapiltide pildistamine lõpule viidud, tuli asuda tagasiteele. Enne aga väike kehakinnitus, mis osutus üsna pingeliseks tegevuseks. Nimelt otsustasid samal ajal, samas kohas einestada ka vervetahvid ning selgus, et nende „toidukorv“ kattus 100% minu kaasa võetud söögimoonaga. Jäin selles osas eriarvamusele. Edastasin oma arusaama kurja pilgu ja häälkäsklustega nii eesti keeles (Kõtt kurat!) kui inglise keeles (Hey!). Aga need argumendid siiski ei olnud kaaslõunatajatele veenvad. Seetõttu lõin toiduainete ja näljaste ahvide vahele füüsilise tõkendi (loe: panin autoukse kinni).
Kontravalguse sarvikud
Tagasiteel sai taaskord neid kõrvalteesid läbi sõidetud (ühte siis vastassuunas) ning rannaheinamaadel kihas elu väikestest lindudest. Jälle katik klõbises ning mälukaardile salvestus nii uusi kui vanu liike. Sealhulgas ka paar uut loomaliiki (nt bushbuck). Reisipäevikus on kirjas, et ühe järvekese ääres kohtasin ka üht suurt sisalikku, kes palmi otsa peitu põgenes, kuid säärast fotot ma kodus piltide hulgast ei leidnud – ju siis oligi nii, et oli peidus. See oli igatahes ainumas kord kui Aafrikas suure sisalikuga kokku sattusin.
iSimangaliso rohtla
Küll aga hellitas õhtuvalgus palju tavalisemaid elukaid – uhkete sarvedega vesivohlut, kaelkirjakuid, sebrasid ja nii edasi. Isegi väike punt ninasarvikud kondas siin rohtlas ringi. Nendest sai küll ainult kontravalguspilti teha, kuid see polnudki nii oluline. Ninasarvikuid oli pildistatud juba palju-palju, mistõttu piisas ka niisama vaatamisest. Kusjuures osadele ei piisanud – tuldi autost välja (mis on rangelt keelatud) ja tehti selfiesid/endleid, ninakad taustal.
Sebrapaarike
Kella kuuest õhtul suletakse iSimangaliso rahvuspargi värav ja täpselt 15 minutit enne seda tähtaega ka sealt läbi vurasin. Väga lahe päev oli olnud, kuid see polnud veel lõppenud. Õhtusöögi mure oli vaja ära lahendada. Kuna restoran „Braza“ ülisuurt muljet ei avaldanud, siis proovisin samas majas asuvat teist restot – „Reef & Dune“. Nagu nimigi vihjab, oli menüü kaldu mere poole. Siiski pakuti ka lihakamaid roogasid, mistõttu sai minu saagiks korralik 300 grammine veisesteik, mis maitses kui… päikesetõus udusel suveheinamaal. Ei, mitte rohumaitseline ei olnud – imeliselt hea oli see liha. Küpsetet just parasjagu, maitsestet täpselt õigesti, serveerit’ ideaalselt sobivate lisanditega. Ehk siis kõrgeimad punktid sellele söögikohale minu poolt.
Uhkete sarvedega vesivohlu
Pärast sööki avastasin üllatusega, et lahti oli veel ka suveniiripood. Enne reisi küsisin ühe sõbra käest, et kas ta kinki tahab ning ta vastas jaatavalt. Kingisoov oli ka üsna konkreetne – külmkapimagnet, mida saab kasutada ka pudeliavajana ning kus on peal kirjas ka riigi nimi. Kui mõnes teatmikuks oleks lahti kirjutatud kõige levinuma Hiina päritolu reisisuveniiri põhitunnused, siis seal kõrval oleks just selle magnetiga punnivinna pilt. Levinumat suveniirvidinat on raske leida (ok, vbl veel need „I (süda)(linnanimi)“ särgid, topsid, võtmehoidjad, kruusid). Levinud või mitte, kuid senise reisi suveniiripoed (mis enamasti on olnud kohaliku käsitöö müügiplatsid) ei ole mulle sellist toodet pakkuda suutnud. Aga nüüd lõpuks õnnestus ja sain vaevast lahti, kena lõvinäoga korgitser läks ilusti pakituna kotipõhja oma aega ootama.
Maputalandi külalistemajas olid aga päeva jooksul toimunud tormilised arengud. Kui seni oli kogu kompleks olnud Eesti „kontrolli all“, siis päeval olid hiinlased selle massiga üle võtnud. Esmapilgul jäi mulje, et kõik vabad toad olid nüüd kinni. Kuna väga palju jaksu suhtlemiseks polnud, siis võtsin pererahvaga kiirelt tänased kogemused kokku ja sulgusin tuppa ära. Uni tuli praktiliselt momentaalselt.

No comments: