30.09 - LAV - uMkhuze LKA

Kaunid vaated teel uMkhuzesse I
Septembrikuu viimasel päeval ärkasin vara. Tegelikult oli selle ärkamisega dilemma, sest soov oli vara-vara jõuda uMkhuze kaitsealale, kuid teisalt oli ka soov süüa hotellis hommikust. Et kannataks ikka teha pikka fotopäeva. Selles ma väga kindel polnud, et kas ja kuidas seal reservaadis süüa saab. Mingid proviandid olid küll autos olemas, kuid kava viitas sellele, et uMkhuzes endas on ainult kauplus.
Kaunid vaated teel uMkhuzesse II
Seega korralik hommikusöök oli väärtus, mida tasus tol päeval kõrgelt hinnata. Ning kuna hommikusööki hakati pakkuma kella poole seitsmest hommikul, siis täpselt selleks ajaks olid ka asjad pakitud ja magu valmis pandud.
Restorani sisse astudes möönsin, et tegemist on vist kõige populaarsema hommikusöögi ajaga. Aga see pole ka ime, sest eks enamus rahvast on siinkandis siiski loodust vaatamas ning seda on hea vaadata just varahommikul. Rõhuv osa kaasturistidest liikles küll suurte reisibussidega ning räägitavatest keeltest kuuldus kõige rohkem saksa keel. Siin olid nii pered lastega kui krapsakad vanapaarid nii Saksamaalt kui Austriast (pealt kuuldud juttude põhjal). Ausalt öeldes ma isegi ei tea kust kuhu nad teel olid. Algul eeldasin, et see mass vajub kõik uMkhuzesse, kuid järgmise kahe päeva kogemus seda ei kinnitanud – seal ei olnud ühtki tuuribussi ning tegelikult oli sellel kaitsealal üldse vähe rahvast.
Söögi kohta tuleb öelda, et see oli siiski hotelli tasemele vääriline – äärmiselt rikkalik rootsi laud ja toit oli väga maitsev. See küll ei tasanda neid puudujääke toas ning ülikõrget hinda, kuid vähemalt ei pidanud kohe hommikul virisema hakkama. Virila näoga toimus küll pärast letis toa eest maksmine :)
Suur-lootoselind
Poole tunni pärast olin juba kaitseala väravas ning seal oli ees ootamas sama poiss, kes eelmisel õhtul mind sisse lasta ei tahtnud. Hommikuks oli ta meelsus muutunud ning 110 randi maksmisel avas ta lahkelt tõkkepuu (siin siis Wild Card ei kehti).
Lõuna-kannuskägu
uMkhuze kaitseala on üks osa suurest iSimangaliso Märgala kaitsealast, kuid jääb selle peamistest osadest mõnevõrra eemale (st sisemaa suunas). Seetõttu on ta ka vähem tuntud ja külastatud kui näiteks Kosi Bay, Sodwana Bay ja St. Lucia Estuary. iSimangaliso oma 3320km2 ei ole just ülisuur reservaat, kuid siin tuleb arvestada, et sinna sisse kuulub 220 kilomeetrit katkematut rannajoont India ookeani ääres (Mosambiigi piiris St.Luciani). Ehk siis see märgala on üks pikk soolikas rannikul, väikese erandiga. Ning selleks erandiks on just uMkhuze kaitseala.
Pärast jaanipäeva...
Kaitsealale jõudes muutus tee kvaliteet hüppeliselt paremaks. Kokku peaks uMkhuzes olema ligikaudu 100 kilomeetri jagu teid ning päris mitmed neist on asfalteeritud. Silma järgi hinnates peaks saama tavalise sedaaniga sõita igal pool.
Ideaalne
Kuigi lõvisid siin pole, siis ülejäänud neli looma Suurest Viisikust on ilusti esindatud. Lindudest rääkimata, neid on siinkandis registreeritud üle 400 liigi. Loomariigi liigirikkuse tõestuseks passisid ligikaudu kilomeetri kaugusel väravast tee ääres kaks ninasarvikut (laimokka), õnneks mitte nii lähedal kui paar päeva tagasi. Nüüd neid ninasarvikuid ikka kogunes… Muudkui näidati, mille üle oli loomulikult väga hea meel.
Collared sunbird
Aga peamine põhjus, miks siia sai tuldud, olid loomulikult linnud. Kaitseala lõunaosas oli üks suurem veekogu – nimega Nsumo Pan – mille kaldale olid üles seatud linnuvaatluse varjed. Sellesse suunda ka autonina keerasin. Aga nagu kaitsealadel (ja ka elus) ikka, on teekond tihtipeale olulisem kui sihtkoht. Vaikselt-vaikselt venides ja põõsaste vahele piiludes ning savanni sentimeeter sentimeetri haaval silmadega skaneerides, jäi iga natukese aja tagant midagi silma.
Uudishimulik silmapaar
Pisikestest linnukestest kuni hunnitute maastikuvaadeteni, aga eks kõrval olevad pildid jutustavad seda lugu paremini. Teisi (inim)külalisi ei näinud teedel tundideviisi, päeva jooksul vast 2-3 autot tuli vastu. Ka linnuvarjed olid täiesti tühjad.
Vaade Nsumo varjest järvele
Tühjad igas mõttes. Mõlemad varjed sobisid pigem linnuvaatluseks kui pildistamiseks, sest asusid üsna kõrgel vee kohal ning väga lähedale lendasid vaid mõned üksikud tiivulised. Paar uut liiki siiski tuli ära (üsna kõrgeks on ikka nõudmised läinud :P), palju edulisem oli ikkagi selline vaikselt ringi sõitmine. Mäe ja Muhhamedi ornitoloogiline versioon siis - tuleb ikka ise liikuda.
Piknikukoht? Tänan, ei
Teise linnuvarje lähedal asus ka üks piknikuplatsi nimeline ala, mis tekitas üsna kahetisi mõtteid. Selles mõttes, et sealsamas olid üleval ka sildid, et „Beware of the hippos!“ e „Ettevaatust, jõehobud!“. Need kaks informatsiooni (vähemalt minu peas) ei olnud väga ühildatavad. Väärib äramärkimist veel see asjaolu, et need sildid ei olnud niisama hirmutamiseks vaid üsna kalda lähedal võis ka viletsa nägemisega inimene märgata 5-6 jõehobu puristamas ja kuuma päeva puhul end jahutamas. Ehk siis aus värk – kui lubatakse jõehobusid, siis neid ka on.
Mask-hiirlind
Tulles nüüd tagasi selle piknikuidee poole, siis ma küll ei kujuta nüüd ette seda, et paneksin siia lina maha ja hakkaksin aplalt kaasa toodud vorstivõileibu ja koduküpsetatud õunakooki järama ning neid punasesõstra morsiga alla loputama. Jõehobude territoriaalsusest ja jooksukiirusest olen juba kirjutanud (varsti kirjutan veel). Aga võib-olla on see selline adrenaliinisõltlaste piknikukoht?
Hevimehed
Et hommikul viskud kusagilt kõrghoone katuselt alla (langevari seljas siiski), ennelõunal sukeldud koos haidega, lõunapaiku vallutad mõne kaljupanga ilma julgestust kasutamata ja siis pärastlõunal tuled siia jõehobude koduukse alla piknikku pidama. Võib-olla on nii. Mina igatahes käisin seal piknikualal ringi selg kogu aeg väljapääsu suunas, silmad vett skaneerimas. Igal ajahetkel oli peas ka teadmine, et kus on lähima ronitava puu asukoht ja kui kaugele see täpselt jääb.
Sinignuu keha kosutamas
Võimalik, et liialdasin oma ettevaatuses, kuid parem on ennast üleliigse ettevaatusega lolliks teha kui rääkida hiljem seltskonnas üht naljakat lugu sellest, miks mul enam paremat jalga pole.
Kuna aeg lendas väga kiirelt, vastupidiselt minu liikumiskiirusele, siis ühel hetkel tuli suund võtta Mantuma puhkekülale. Nimelt hakkas see rahulik, kuid huvitav kaitseala mulle väga meeldima, mistõttu soovisin sellele kulutada veel ühe terve päeva.
Kolm on seltskond
Selleks oli aga vaja saada kämpingus öömaja, sinna kallisse hotelli küll ei viitsinud tagasi kolistada. Ka tee kämpingu poole oli väga vaheldusrikas – uMkhuzes vahelduvad avarad savannid (sh rohust tühjaks põletatud savannid) tihedate põõsastikega. Ning ikka ja jälle näed kogu aeg uusi liike, uusi vaateid.
Laimokk-ninasarvikud ja impalad
Totaalne vaimustus tabas aga mind ühe järgmise varjendi juures – see oli nimelt mõeldud loomade jälgimiseks ja asus ühe vesise mudaaugu kõrval. Tõe huvides tuleb ära märkida, et kõige kuumemal ja kuivemal hooajal (mis praegu oli käsil) tuuakse sinna mitu korda nädalas paagiautoga vett. Et see koht ära ei kuivaks ja loomadel ikka juua oleks. Seda veetoomist sai ka oma silmaga näha. Eks see natuke võttis nii öelda „metsiku looduse“ kraade vähemaks, kuid seda ainult korraks.
Kontrastne
Eks need looduskaitsealad Aafrikas omavad alati teatud inimkäelist mõju – on ju kõigil aladel aiad ümber (et loomad ei satuks välja ja salakütid sisse) ning mitmed liigid on reservaatidesse sisse toodud (et neid sinna taasasustada). Kuna kahejalgsete inimloomade mõjul Aafrika loomastik on nõnnapalju kannatanud ja kümneid liike on viidud väljasuremisohtu, siis on keeruline ka pahaks panna seda, kui seda kahju hüvitada püütakse. Ning need loomad olid ju kõik endiselt metsikud, lihtsalt antud mudalomp oli pooleldi tehislik.
Sigamõnus...
Pärast seda kui veevalajad oma töö olid teinud ja veok põõsaste vahele kadunud, hakkas igalt poolt kohale ilmuma savannielukaid nagu võluväel. Gnuud, sebrad, tüügassead, impalad ja ka paar ninasarvikut. Vesine muda tulikuumal päeval oli kõigile justkui taevamanna.
Kui juba siis täiega
Sellel mudas püherdamisel on muide ka väga konkreetne ja kabjaga katsutav kasulik omadus. Savann kihab puukidest ja seda on ka loomade peal selgelt näha. Keskmise impala küljes ei ole mitte 1-2 vaid kümneid puuke. Kui sa aga mudas mürgeldad, pärast mudal ära kuivada lased, siis kooruvad koos mudaga ihu küljest lahti ka puugid.
Ema pojaga
Natuke sai seal fotografeeritud ja niisama vaadeldud, kuid siis tuli ikkagi kämpingusse sõita, et endale ööbimiskoht välja kaubelda. Kui nüüd pehmelt väljenduda, siis väga suurt tunglemist Mantuma kontoriosas ei olnud. Töötajad oma kolme koosseisulise liikmega olid väga selges ülekaalus külastajate suhtes (keda oli null). Aga ei häirinud see minu sisseastumine nende heaolu (kuigi telekast mingi seriaal käis), sest kohe olid nad valmis erinevaid majutusvariante pakkuma. Valikus olid väga askeetlik majake, kõigi mugavustega majake (R980) ja safaritelk (R700). Kuna erinevaid majakesi sai Krugeris proovida juba piisavalt, siis läks loosi safaritelk.
Telk
Kui nüüd kujutate vaimusilmas ette pisikest 2x2 presenthurtsikut, kus ei ela ega sure, siis eksite. Telk oli selle majutuskompleksi kohta ikka väga halvasti öeldud. Koosnes see kahest osast. Põhitelgis asusid 2 suurt voodit moskiitovõrkudega, kapp, lauad-toolid, dušširuum, WC. Kõrvaltelgis aga täiskomplektne köök, kuhu muuhulgas kuulus ka paavianikindel külmkapp (metallraam ümber, ketiga kinni). Nende kahe osa vahel oli aga korralik puitpõrandaga veranda laua ja toolidega. Ning loomulikult oli kompleksis ka elekter sees. Kuigi jah, tõele au andes, telgi materjal oli vist present – selline väga tugev ja jäik present – mistõttu kaudselt võib seda öömaja telgiks nimetada. Samamoodi võib ju Buckinghami paleed tinglikult elumajaks nimetada.
Telgi sisemus
Telgi asukoht oli huvitav, keskusest sai sõita ikka väga pikka aega – oli kämpingu eelviimane majutuskoht. Ning Mantuma kämping on selliste tinglike piiridega – kämping lõpeb seal, kus enam maju pole. Ühtki aeda ümber pole ehk siis ööbid keset loodust. Seda tõestasid ilmekalt ka impalad ja nyalad, kes vahest rahulikult majakese kõrvalt mööda loivasid. Gasellide nägemine teeb alati meele rõõmsaks. Korra tekkis aga mõte, et kui kõrgele roniksid suunurgad siis kui näiteks leiaks end vastu terrassi tugitalasid sügamas impala jälgedes tatsava leopardi? Tegelikult oli ikka väga lahe, ees oli ootamas öö savannis, kus metsikust loodusest eraldas paks (loe: õhuke) presendist sein.
Aga ööni oli veel aega, käes oli alles hiline pärastlõuna, mistõttu magusaim loomade nägemise ja pildistamise aeg alles algas. Kuigi jah – loomade ja lindude nägemise üle oleks olnud ikka väga suur patt kurta.
Viks ja viisakas
Kaitseala kaart näitas, et uMkhuze põhjaosas, üsna kämpingu lähedal, on kuMahlala nimeline loomavarje (mitte loomad ei ole varjes, vaid ikka vaatlejad). Sinna jõudes aga sai loomade asemel vaadata seda, et mis on väärt üks vaatluskoht siis kui selle esine mudaauk on ära kuivanud. No natuke ikka oli, sest ega ühes endast lugupidavas rahvuspargis ei teki naljalt sellist olukorda, kus on täielik vaikus ja ühtki elusolendit ringi ei luusi.
Elvis
Kuigi värskendava muda asemel oli keset savanni hoopis praguliseks kuivanud maapind, tolknes selle ümber kari karupaaviane. Nokitsesid maapinda ja üksteist ning passisid niisama. Lisaks veel Elvised e siis pärlkanad.
Kuna neid on nähtud juba nii siin kui seal ja midagi rohkemat selle varje juures ei paistnud toimuvat, siis sõitsin tagasi kuMasinga mudaaugu juurde e siis sinna, kus päeval oli olnud üsna aktiivne tegevus.
Vanamees ja nolgid
Seal oli kohal enam-vähem sama seltskond (loomade mõttes), kuid jõulise arvulise suurenemise olid läbi teinud ninsarvikud. Seekord ei olnud seal mitte üks või kaks isendit vaid ühel hetkel lugesin mudaaugus toimetamas või selle lähiümbruses tatsamas 11 sarvilise ninaga isendit. See oli tõeliselt võimas vaatepilt! Aga see ei olnud mitte 1 suur ja sõbralik pere vaid mitu väiksemat gruppi.
Haavatud ninasarvik
Esmalt oli ema koos 2 pojaga ja nende lähedal üks üksik loom, kes piidles toda pere ja üritas külje alla ronida. Kui ta liiga lähedale läks, siis ema käratas paar kurjemat sõna ja selle peale distants taas kasvas. Poegadele aga paistis see üksik isend aga äärmiselt põnev ja vaikselt-vaikselt püüdsid ise lähemale astuda. Ise tegid seejuures pidevalt sellist kõrget piiksuvat häält (nagu hiired) – seda oli kummaline ja naljakas kuulda selliste tonniste elukate suust. Aga ei saanud ka väikesed (tinglikult väikesed – kui see „pisike“ savannis su ette satub, siis väikesena tunned end sina, mitte ninasarvik) ninasarvikud tollele üksikule külje alla minna, ema kutsus taaskord korrale. „Kuhu te, kurat, ronite?!? Marss minu selja taha!“… ja pojad loomulikult kuuletusid.
Ravimuda protseduur nimega "Nina porri"
Järgmisena tuli ravimuda protseduure võtma üks tugevalt haavatud sarvik. Tagumise vasema jala „varbad“ olid tal täiesti verised, haav oli üsna selgelt näha. Aga mis sa ära teed, see on elu. Too loom lonkas sügavale mudasse ja heitis pikali nii et ainult sarv jäi näha. Tundus, et see keskkond natuke avitas seda valulikku olukorda leevendada.
Nannipunnidele näidatakse koht kätte
Kõige põnevam grupp oli aga selline, mis koosnes ühes alfaisasest ja 5-6 noorest pullist. Alfaisane jõudis mudaaugu juurde esimesena. Kui noored nagad tulid (suuruselt väga vahet polnud), läks too papi kohe väga pingesse. Jättis joomise ja vaatas, et mis need nolgid siit soovivad. Nolgid tahtsid ka juua, aga vanamehe vastu oli selge respekt. Jäid veidi eemale puu alla passima, et mis nüüd saab. Siis ühel hetkel kõige julgeim neist tegi paar sammu edasi. Selle peale kiilus alfaisasel täiesti kinni ja astus mudaaugust välja ning hakkas vaikselt noorsandide karja poole nihkuma. Pinge kasvas. Kordamööda seal röhitseti kuni ühel hetkel vanamehele aitas ja pani karja poole mörinaga jooksu nii et tolmu lendas. Noortel kukkus selle peale süda tagamise vasaku jala varbaküüne juurde ja tõmmati kiirelt tagasi. Sellest liigutusest alfaisasele piisas – sai tunde kätte, et tema on siin boss. Otseselt kellelegi kallale ei läinud. Pärast seda jõi ta oma joomised ning püherdas oma püherdamised ära ning lahkus. Siis said ka noored lõpuks mudaaugu äärde. Vinge vaatepilt oli, seda ma ütlen.
Võimas kahvripühvel
Selle loodusshow peale läks kõht täitsa tühjaks. Kuna väga suurt hulka provianti mul varutud polnud ning kämpingu poest samuti väga palju osta polnud, siis olid lootused Rhino Dine-O nimelisel väikesel söögikohakesel, mis oli aga lahti väga konkreetsetel aegadel (paar tundi korraga) ja õhtune konkreetne aeg oli kohe-kohe algamas. Oma iseloomult oli see söögikoht nagu üks korralik maakoha burksiputka, kuid veidi piiratuma valikuga.  Ehk siis kui kõht tühi oli, võisid selle seal täis süüa, kuid pirtsutama ei tohtinud hakata. Niiviisi saigi õhtuseks toiduseks suur lihasteigiga burger, kõrvale pajatäis friikartuleid ja ämber kokakoolat.
Mõtlesin, et ühendan meeldiva kasulikuga ja ei hakanud sööki kohe ära tarbima (kuigi vägevad neelud käisid ja kõht plärises nagu Družba saag) ning sõitsin taaskord ühte kämpingu lähedal asunud loomavarjesse.
Õhtune savann
Seekordsel punkril oli nimeks Malibela ning sarnaselt kuMahlalale oli ka see paik täiesti välja surnud. Õhtusööki aga kannatas seal pugida küll – toolid olid olemas, laud kah ning kui söögi kõrvale näidatakse „laskeavadest“ õhtuvärvides savanni, siis oli taas patt millegi üle kurta. Tegelikult oli ikka täitsa huvitav kogemus viibida kaitsealal ning 10-15 minuti jooksul mitte ühtegi lindu ega looma näha, võiks lausa öelda, et see oli unikaalne hetk. Ei enne ega pärast Malibelat seda väga enam ei juhtunud.
Saagu valgus!
Safaritelki tagasi jõudes, laotas ka päike oma viimaseid, loetud kiiri LAV-i idarannikule. See aga omakorda tähendas seda, et ontlikud safarihuvilised (kelleks ma ennast pidasin) peaksid hakkama kenasti magama sättima. Tegelikult on see päev otsa ringi sõitmine ja pidev silmadega ümbruse skännimine üsna väsitav. Okei, okei, selle üle virisemine on täiesti kohatu, elamused, mida see reis on pakkunud, jäävad eluks ajaks meelde. Samas puhtalt eluline fakt see aga on – silmade kaudu saad päeva jooksul niipalju infot, nii et õhtuks oled ikkagi päris väsinud. Kuigi oled enamuse päevast ainult autos istunud, ringi vahtinud ja pilte teinud.
Viimased kiired
Pärast dušši all käimist (kargel õhtul, välitingimustes), teki alla ronimist ja sääsevõrgu voodi kohale tõmbamist aga ei jää saa telgis mitte magama vaid hakkad kuulama. Isegi kui ei taha kuulata, ikkagi kuulad. Pimeduse saabudes savannist tulevad hääled justkui võimenduvad ja neid erinevaid hääli ikka on. Eredaim elamus tollest õhtust oli hüäänide ulgumine üsna lähedal. Ning nad olid päriselt kah lähedal (ei olnud ainult ettekujutus), sest ulgumise vahel kuulsin ka loomade hingamist. Võtsin taskulambi ja korra kiikasin ka välja, kuid ei näinud midagi.
Ühel hetkel muutuvad need võõrad hääled ka ikkagi uinutavaks ja siis tuli uni. Eelnevalt vinnasin aga endale peale kõik kolm tekki, mis jalutsisse olid pandud. Päevakuumuses veel mõtlesin, et milleks need, aga öö oli ikka päris jahe. Ainult ninaots oli teki alt väljas. Siiski ei vahetaks ma seda telgis magamist mitte millegi vastu, sest jälle ühe killukese „tõelist Aafrika metsikut loodust“ sai igatahes sellest ööst kätte. Vähemalt enda jaoks ja enda standardite järgi. Kindlasti on võimalik saada veel vahetum elamus magamiskotiga ahvileivapuu all tukastades, kuid see polnud tavaolukorras võimalik ja tegelikult ka vajalik. Teadmine, et tollel öösel eraldas mind metsikutest hüäänidest mõned meetrid maad + mõned millimeetrid presenti, oli minu jaoks täiesti piisav ja looduslähedane kogemus.

No comments: